budowanie sylwetki

Co nieco o budowaniu masy mięśniowej

Na forach kulturystycznych i portalach o tego typu tematyce nie brakuje pytań odnośnie tego, w jaki sposób budować masę mięśniową i jaki może być jej przyrost w ciągu choćby miesiąca. Jedni mówią tutaj o tym, że w ciągu miesiąca można zbudować maksymalnie 1-2 kilogramy czystej masy mięśniowej, inni, że nie ma tutaj limitów i zależy to od indywidualnych predyspozycji. Także jak to jest z tym budowanie masy mięśniowej i od czego zależy jej szybszy bądź też wolniejszy przyrost?

Warto przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób postrzegać masę mięśniową. Niektóre osoby zauważają po miesięcy znaczny przyrost kilogramów, wielkie przyrosty itd. Zazwyczaj jednak jest to przede wszystkim woda podskórna i tłuszcz, a sama rzeczywista masa mięśniowa ma tam bardzo mały udział. Przy stosowaniu kreatyny również można zauważyć znaczne efekty, bo przecież mięśnie stają się pełniejsze i optycznie większe. Tutaj również należy brać pod uwagę absorpcję wody, bowiem znowu przyrost masy mięśniowej jest minimalny.

Musisz wiedzieć, że tak naprawdę to, iż jesteś większy i cięższy wcale nie oznacza, że w ekspresowym tempie przybywa Ci mięśni, choć oczywiście nie zawsze tak musi być. Być może jesteś wyjątkiem, któremu budowanie kilku kilogramów czystej masy mięśniowej nie sprawi problemów. Warto zaznaczyć, że kluczową kwestią będzie tutaj oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta nastawiona na nadwyżkę kaloryczną oraz właściwe ćwiczenia, dzięki którym te mięśnie faktycznie będą rosnąć.

No, więc w końcu dotarliśmy do miejsca, gdzie możemy w końcu odpowiedzieć jak szybką rosną mięsnie i czy przyrosty z rzędu kilku kilogramów w miesiąc są możliwe. I odpowiedź jest dokładnie taka, jak większość się spodziewała, czyli nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jaki jest limit masy mięśniowej, którą można osiągnąć w 30 dni. Nie ma żadnych konkretnych badań, dzięki którym można by było to podać przynajmniej w przybliżeniu. Niemniej jednak z całą pewnością można powiedzieć na podstawie dostępnych materiałów, że wielokilogramowe przyrosty masy mięśniowej nie są możliwe i nie ma się, co łudzić, że w miesiąc czy dwa zbudujesz super sylwetkę, na to potrzeba naprawdę bardzo długiej i ciężkiej pracy. Oczywiście po miesiącu możesz przytyć kilka kilogramów, ale jak już mówiliśmy, bardzo malutka część z tego, to będą czyste mięśnie.

Oczywiście możesz cały proces przyspieszać poprzez dobre podejście do diety i ćwiczeń, ale niestety nie licz na żadne magiczne środki i ekstremalne efekty w krótkim czasie, ponieważ przez to szybko możesz stracić swoją motywację do działania. Nie bez powodu wzięło się powiedzenie, że kulturystyka jest sportem dla ludzi o naprawdę dużej cierpliwości. Niemniej jednak, kiedy zmiany zaczną się pojawiać, to będzie Cię to jeszcze mocniej nakręcało i zobaczysz, że z czasem zacznie Ci się to podobać coraz bardziej, że nie będziesz mógł tak po prostu przestać. Mamy nadzieję, że również wyznajesz zasadę bezpiecznego przybierania na wadze, bowiem na pewno jest to odpowiednie podejście, na którym nigdy się nie zawiedziesz.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.